In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President kutsus aastapäevakõnes sõlmima ühiskondlikku lepet
24.02.2002


Vabariigi President Arnold Rüütel ütles täna õhtul Estonia teatris peetud Eesti Vabariigi 84. aastapäeva kõnes, et Eesti vajab oma arengu tasakaalustamiseks uut ühiskondlikku kokkulepet.

Niisugune lepe oleks riigipea sõnul suunatud ühiskonna sotsiaalsele jätkusuutlikkusele ja tagaks elukvaliteedi märgatava tõusu riigis. "Selles kokkuleppes võiks fikseeritud olla kindel eraldis rahvatulust Eesti demograafilise taasteprogrammi toetamiseks. Ühiskondlik lepe peaks kindlustama sotsiaalse turvalisuse ja rahvusliku julgeoleku ning andma tagatised eesti keele ja kultuuri, aga ka hariduse ja teaduse kestmiseks," rõhutas president Rüütel.

Riigipea põhjendas: "Uus ühiskondlik lepe peaks andma korrastatud pildi Eesti üldistest arengusuundadest eelseisval kümnel või kahekümnel aastal. Siiani see puudub. Olukord meenutab sadamast lahkuvat laeva, kus meeskond on ametis, kuid reisijatelt pole küsitud, kuhu nad sõita tahavad. Tõsi, erinevate valdkondade arengukavasid on küll püütud koostada, ent need on erineval tasemel ja omavahel sidumata."

Leppe osapoolteks võiksid presidendi arvamist mööda olla kõik need, kes tunnevad, et Eesti seisab täna taas olulisel teelahkmel. Oluline roll on seejuures nii vaimuinimestel, poliitikutel kui ka majandusringkondadel.

“Eesti tulevik sõltub paljuski sellest, kas suudame üles ehitada kodanikuühiskonna ja edasi arendada õigusriiki,” märkis riigipea. "Kodanikuühiskonna arengut on seni pärssinud rahva arvamuse vähene arvestamine, reformide kodanikukaugus ja bürokraatia."

President Rüütel rõhutas, et ühiskondliku leppeni jõudmine nõuab meilt tõusmist kõrgemale kitsastest grupihuvidest, päevapoliitikast ja individualismist. Ta lausus: "Meie tänased valikud mõjutavad meie saatust aastakümneteks, koguni sajanditeks."

Eesti Vabariigi 84. aastapäeva üritused algasid päikesetõusul kell 7.34 riigilipu piduliku heiskamisega Toompeal Pika Hermanni torni. Kell 10 võttis president Arnold Rüütel vastu kaitsejõudude paraadi Vabaduse väljakul. Kell 11.30 olid Vabariigi President ja proua Ingrid Rüütel Kaarli kirikus iseseisvuspäeva jumalateenistusel.

Iseseisvuspäevale pühendatud pidulik kontsert algas kell 18 Estonia teatrimajas. Pärast Vabariigi Presidendi pidupäevakõnet algaval kontserdil esineb Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, kaastegevad on Eesti poistekoor ja Eesti Meestelaulu Seltsi poistekoor. Dirigent Nikolai Aleksejevi juhatusel kõlavad Rudolf Tobiase avamäng “Julius Caesar” ja Ludwig van Beethoveni fantaasia koorile, klaverile ja orkestrile op.80.

Kontserdile järgneb Vabariigi Presidendi ja proua Ingrid Rüütli vastuvõtt Estonia teatrimajas. Vastuvõtul mängivat orkestrit juhatab Peeter Saul. Eesti Televisioon salvestab vastuvõtu ja näitab seda pärast Aktuaalse Kaamera põhisaadet.


Presidendi kantselei pressiteenistus
Kadriorus 24. veebruaril 2002


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee