In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President Türgi Vabariigi suursaadiku T.E. hr. Ömer Altuğ'i volikirjade üleandmisel 6. detsembril 2001
06.12.2001


Teie Ekstsellents, härra suursaadik!

Mul on rõõm Teid tervitada. Eriti hea meel on selle üle, et olete esimene Türgi Vabariigi suursaadik, kes pärast Eesti taasiseseisvumist hakkab resideerima Tallinnas.

Lõppev aasta on Eesti ja Türgi suhetes olnud üsna tähenduslik. Meie riigid on jõudnud diplomaatiliste suhete arendamisel nii kaugele, et võimalikuks sai vastastikku saatkondade avamine. Usun, et see vastab täiesti Eesti ja Türgi vaheliste suhete iseloomule ja intensiivsusele. Kindlasti on see meie sõpruse süvenemise väljenduseks.

Eesti ja Türgi välispoliitilised taotlused on väga sarnased. Meid huvitavad head suhted naaberriikidega, stabiilne ühiskondlik areng ning rahu ja julgeoleku tagamine kogu maailmas. Eesti hindab kõrgelt Türgi toetust Eesti püüdele saada Põhja-Atlandi Organisatsiooni liikmeks.

Pean väga oluliseks Türgi jõupingutusi julgeolekut ja rahu ähvardavate ohtude ennetamisel. Oma geograafilise asendi tõttu on Türgil võtmeroll mitmete lokaalsete konfliktide leevendamisel. Rahvusvahelises kontekstis saavad Eesti ja Türgi teha viljakat koostööd nii globaliseerumisprotsessis kui ka võitluses rahvusvahelise terrorismi ohuga.

Eesti kui Euroopa Liidu kandidaatriik jälgib suure sümpaatiaga Türgi taotlusi suhete arendamises Euroopa Liiduga ning lõppeesmärgina Euroopa Liiduga ühinemiseks. See on veel üks ühendav lüli, mis annab Eestile ja Türgile soodsa pinnase mõlemale poolele viljakaks dialoogiks.

Olen veendunud, et meil on suurepärased eeldused Eesti ja Türgi kultuuri- ja haridussuhete edendamiseks. Huvi türgi keele ja kultuuri vastu on Eestis ammune ja sügav. Ka mitmed haridusasutused on alustanud paljulubavat koostööd keeleõppes ja üliõpilaste vahetuseks.

Teil, härra suursaadik, avaneb Eestis elades hea võimalus edasi arendada sõbralikku ja sisukat koostööd meie riikide vahel.

Soovin kogu südamest Teile edu selles missioonis!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee