In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi Presidendi kõne Eestisse akrediteeritud suursaadikute vastuvõtul 8. oktoobril 2001
08.10.2001


Teie Ekstsellentsid!

Lubage mul pöörduda kõigepealt teie ja teie kaudu teie riikide poole tänusõnadega. Kümne aasta eest võitles Eesti end tagasi suveräänsete riikide perre. Täitus eesti rahva unistus ja tahe. Me saime järgida oma eesmärke üksnes teadmisega, et maailm tunnustab meie riikliku iseseisvuse järjepidevust. Kui 20. augustil 1991 iseseisvumishetk saabus, siis järgnes ka kohe selle üksmeelne tunnustamine.

Minu elu üks kõrghetki oligi 17. september 1991, mil toonase Eesti riigipeana olin tunnistajaks Eesti lipu heiskamisel ÜRO peahoone ees. Eesti riigi nimel ÜRO Peaassambleel esinedes väljendasin siis veendumust, et Eestist saab usaldusväärne partner rahvusvahelises dialoogis ja riik, kes teeb kõik endast oleneva, et säiliks maailmarahu ja tasakaal.

Teie ekstsellentsid!

Kümme aastat hiljem on mul võimalus seda taas korrata. Eesti aktiivne välispoliitika, mis tänaseks on toonud meid Euroopa Liidu ja NATO liikmestaatuse lävele, jätkub samas suunas. Täna on seda eriti oluline rõhutada, sest rahvusvahelise terrorismi pealetung on pannud proovile mitte ainult demokraatlike riikide omavahelise koostöövõime, vaid kogu demokraatia saatuse maailmas.

Tahaksin väga loota ja omalt pooltki sellele kaasa aidata, et riikidevahelises suhtluses kujuneksid heanaaberlikkus ja usalduslikkus normiks, mille raames otsitakse ühiselt lahendusi kõige erinevamatele huvidele ja julgeolekuprobleemidele.

Ekstsellentsid!

Demokraatlik riigikord ja inimõiguste austamine on põhiväärtused, millest Eesti ei tagane. sest need on ühtlasi eelduseks meie rahvuslikule ja riiklikule eneseväärikusele. Tervitan teid oma presidendiks astumise esimesel päeval, väljendades ühtlasi isiklikku tänu rohkete õnnitluste eest, mis sel puhul teie riigijuhtidelt minu nimele on saabunud. Ma soovin teie kaudu riikidele ja rahvastele õitsengut ja rahu.© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee