In English

Ametlikud teated
Ava print vaates

Vabariigi President esines Californias kõnega maailmapoliitikast
20.01.2006


President Rüütel külastas neljapäeval, 19. jaanuaril California Ülikooli uurimiskeskust, kohtus kohalike väliseestlastega ja esines organisatsioonile World Affairs Council of Northern California.

California Ülikooli San Francisco Mission Bay teaduslinnakus külastas Vabariigi President kvantitatiivse biomeditsiini uurimiskeskust (QB3). Keskuse juht dr Douglas Crawford tutvustas Eesti riigipeale sealset teadustööd, mis võimaldab näiteks vähihaigete ravimisel 48 tunniga välja selgitada, kas alustatud ravi on juba andnud tulemusi. Doktor Crawfordi sõnul on ravimite loomine ja arendamine muutunud üha ebatõhusamaks - kulutades küll üha rohkem raha saadakse vähem ravimeid - mistõttu tuleks haiguste diagnoosimisel ja ravimisel keskenduda uudsetele võimalustele. President Rüütel, kes teadlase ja kunagise kõrgkooli rektorina on ka ise põhjalikult tegelenud biotehnoloogia alase uurimistöö arendamisega, ütles, et Eesti teadlaskonna sellealane tugev potentsiaal võimaldab kindlasti edendada vastastikku kasulikku koostööd.

Pärastlõunal kohtus Vabariigi President hotelli Westin St Francis konverentsisaalis San Francisco piirkonnas elavate eestlastega. President Rüütel rääkis taasiseseisvumisjärgse Eesti riigi senisest arengust ning vastas ka rahvuskaaslaste arvukatele küsimustele.

Õhtul esines Eesti riigipea avaliku loenguga Põhja-California Rahvusvaheliste Suhete Nõukogus (World Affairs Council of Northern California), mille järgmised külalisesinejad rahvusvaheliste teemade arutamisel on Oxfordi Ülikooli kantsler, endine Euroopa Komisjoni liige Chris Patten ja USA presidendi esindaja Iraagis, suursaadik Paul Bremer. Vabariigi Presidendi ettekande pealkiri oli ''Tagasi vabasse maailma: 15 aastat modernsete Balti riikide ülesehitamist''.

President Rüütel esinemas organisatsioonile World Affairs Council of Northern California.President Rüütel rääkis oma pikemas ettekandes esmalt Eesti riigi ajalookogemustest ja iseseisvuse taastamisel tehtud tööst, tuues seejuures eraldi välja Balti koostöö olulise rolli. Seejärel kõneles Vabariigi President Eesti praegusest tegevusest Euroopa Liidu ja NATO, aga ka ÜRO liikmena ning panusest demokraatia arendamisele maailmas. Kokkuvõtvalt rõhutas Eesti riigipea demokraatial põhinevate väärtushinnangute tähtsust globaliseeruva maailma probleemide lahendamisel.

''Tänapäeva maailmas, kus suurt rolli mängivad näiteks energiahuvid, võib kiusatus väärtustest loobuda vägagi suureks osutuda. Me näeme kõike seda näiteks erinevate riikide käitumise puhul seoses Iraani aatomiprobleemiga. Nii mõnestki maailma pealinnast kuuleme me täna avaldusi väärtuspõhise välispoliitika võimatuse kohta. Eesti ei pea õigeks riikide suhtlemise rajamist üksnes huvidele. Sageli on pelgalt huvipõhine lähenemine vaid kattevari üldtunnustatud väärtustest loobumisele,'' kõneles Eesti riigipea.

Vabariigi President vastas ka asjatundliku kuulajaskonna arvukatele küsimustele, mis puudutasid näiteks Eesti maksupoliitikat ja tervishoiusüsteemi, aga ka panust uimastikaubandusega võitlemisel ja seisukohti teistel rahvusvahelistel teemadel. Huvi Eesti riigipea esinemise vastu oli suur - mitmesajakohaline auditoorium ei suutnud mahutada kõiki soovijaid, ettekande salvestanud kohalik raadio ja televisioon avaldavad selle eetris täies ulatuses.

President Rüütli loengu terviktekst on kättesaadav koduleheküljel www.president.ee.

Reedel, 20. jaanuaril külastab Vabariigi President Stanfordi Ülikooli, kohtub sealse õppejõu, endise USA kaitseministri dr William Perry'ga ning Stanfordi Ülikooli rahvusvaheliste suhete instituudi direktori dr Coit Blacker’iga. Pidulikul lõunal, mis toimub Stanfordi Ülikooli rahvusvahelise julgeoleku ja koostöö keskuses (CISAC), esineb president Rüütel kõnega, mis käsitleb Eesti seisukohti NATO liikmena rahvusvahelise julgeoleku arendamisel.

Reede õhtul tutvub president Rüütel lühidalt Kuldvärava silla ja teiste San Francisco vaatamisväärsustega ning lahkub seejärel Ameerika Ühendriikidest. Riigipea jõuab tagasi Eestisse laupäeva hilisõhtul.


Presidendi kantselei avalike suhete osakond
Kadriorus 20. jaanuaril 2006


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee