In English

Intervjuud
Ava print vaates

Vabariigi President ajalehele Postimees 10. märtsil 2005
10.03.2005


RÜÜTEL: SÕBRAD KINDLASTI MÕISTAVAD MEID

President Arnold Rüütel usub jätkuvalt Eesti-Vene piirilepingu sõlmimisse ja loodab, et 9. mail võib hoolimata Vene võimude kõhklusest sõita Moskvasse Eesti välisminister.

Rõhutasite viimaste kuude jooksul korduvalt, kui oluliseks peate seoses 9. mai Moskva-sõidu otsustamisega eelnevaid konsultatsioone parlamendierakondade ja tipp-poliitikutega. Nad kõik - erandiks vaid Isamaaliit - soovitasid teil Moskvasse sõita. Miks lükkasite need arvamused kõrvale?

Pidasin nõu paljude inimestega erinevatelt elualadelt. Kohtumised toimusid kõigi Riigikogus esindatud erakondade juhtidega. Vahetasin mõtteid Leedu ja Läti presidendiga. Kaalusin põhjalikult esitatud poolt- ja vastuargumente.

Olin tähelepanelik kuulaja ja aktiivne kaasarääkija. Oma seisukohti esitades lähtusin rahvuslikest püsiväärtustest, mitte päevapoliitilistest põhjendustest. Avaldades austust Teise maailmasõja ohvritele, ei saa unustada, et sõja lõppedes võeti meilt võimalus taastada oma riik. Haavad rahva hinges ei ole paranenud, sellepärast otsustasin sellel päeval olla Eestis oma rahvaga.

Kuivõrd on teie otsus 9. mail Moskvasse mitte sõita kantud isiklikest emotsioonidest ja motiividest, sest ometi soovite ju Eesti kui riigi osalemist Suure Isamaasõja lõpu 60. aastapäeva pidustustel, paludes seal osaleda valitsuse liikmel?

Riigipea tasemel Suures Isamaasõjas saavutatud võidu 60. aastapäeva pidustustel mitteosalemine ei tähenda, et Eesti rahvas ei mälesta miljoneid sõjas hukkunud inimesi. Sellepärast väljendasin seisukohta, et Eesti riik oleks nimetatud üritusel esindatud peaministri või valitsuse liikme tasandil.

Kas piirilepingu allakirjutamise võib nüüd mõneks ajaks unustada?

President Vladimir Putiniga 20. jaanuaril Moskvas kohtudes leppisime kokku, et piirilepingu võiksid alla kirjutada välisministrid. 9. mai pidustused ja piirileppe allkirjastamine ei ole omavahel seotud.

Mis annab teile põhjuse arvata, et Venemaa on valmis saatma 9. maiks uue kutse välisminister Rein Langile?

Minu siiras soov on, et Eesti oleks 9. mail Moskvas esindatud valitsuse liikme tasandil. See täpsustatakse diplomaatiliste kanalite kaudu.

Millisena näete meie Euroopa Liidu ja NATO partnerite reaktsiooni teie otsusele?

Eesti ja teised Euroopa Liidu ning NATO liikmed on sõltumatud ja demokraatlikud riigid, kes võtavad otsuseid vastu iseseisvalt. Loomulikult tuleb partneritele veenvalt selgitada Moskvasse mittesõitmise põhjusi ja motiive. Olen kindel, et meie sõbrad mõistavad meid.

Eesti ja Leedu riigipead on ainsad euroliidu ja NATO riikide juhid, kes president Putini kutse demonstratiivselt tagasi lükkasid. Ometi on mitmed nende organisatsioonide liikmesriigid samuti pidanud aastakümneid NSV Liidu ränga surve all kannatama, kuid nende juhid sõidavad 9. mail Moskvasse. Teie kommentaar?

Minu otsus ei ole kutse demonstratiivne tagasilükkamine. Oma avalduses selgitasin Moskvasse mittesõitmise põhjuseid. Teiste riikide juhid kommenteerivad vajadusel oma otsust ise.

Kuidas võib teie otsus mõjutada Eesti-Vene suhteid?

Kordan oma üleeilses avalduses öeldud mõtet, et ainult aus suhtumine ajaloosse võimaldab ületada minevikuvarjusid, annab aluse vaadata julgelt tulevikku ning arendada edasi heanaaberlikku koostööd Eesti ja Venemaa vahel.

Rääkisin sellest avameelselt 20. jaanuaril Moskvas president Putiniga ja loodan, et meie usalduslik vestlus jätkub tema Eesti-visiidi ajal.

Kuidas kommenteerite võrdlust, et president Meri julges 1994. aastal nn juulilepetele alla kirjutada, kuid president Rüütel oli 2005. aasta märtsis liiga kõhklev?

Neid kahte sündmust ei saa võrrelda. Küll aga saab võrrelda 9. mai tähistamist Moskvas praegu ja kümme aastat tagasi. President Lennart Meri ja teised Balti riigipead neil pidustustel tookord ei osalenud.

Ütlesite oma 7. märtsi avalduses, et soovite 9. mail olla koos oma rahvaga. Kuidas te selle päeva Eestis veedate?

8. ja 9. mai on tihedad päevad: tähistame Teise maailmasõja lõppu Euroopas, emadepäeva ja Euroopa päeva. Üritustel osalemise täpne ajakava selgub lähinädalatel.


Toomas Sildam


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee