In English

Vabariigi President
Ava print vaates

Vabariigi Presidendi kohaliku omavalitsuse ja regionaalarengu ümarlaua liikmele

20.02.2003 allkirjastatud Eesti ühiskondliku kokkuleppe memorandumis käsitletakse kokkuleppe ühe valdkonnana õigusriigi põhimõtteid järgiva riigi ja kodanikuühiskonna sidusust.

Kuna nimetatud valdkonnas kokkulepitavad põhimõtted on aluseks riigi ja kohaliku omavalitsuse edasisele tasakaalustatud suhetekorraldusele ja kohaliku omavalitsuse- kui ühiskonna demokraatliku elukorralduse arengule, kutsume Teid osalema ühiskondliku kokkuleppe vastava osa ettevalmistamisel ja sisustamisel.

Vabariigi Presidendi akadeemilised nõustajad on teinud ettepaneku ühiskondliku kokkuleppe vastavas osas käsitleda järgmisi küsimusi:
  1. funktsioonide otstarbekas jaotamine riigi ja kohaliku omavalitsuse vahel riigivalitsemise tervikliku kontseptsiooni alusel,
  2. kohaliku omavalitsuse organisatsioonilise korralduse täiustamine ja kohaliku omavalitsuse toimimise demokraatlike põhimõtete süvendamine,
  3. omavalitsusliku halduse osatähtsuse suurendamine regionaalsel /maakondlikul tasandil/,
  4. kohaliku omavalitsusüksuste tulubaasi suurendamine ja riigieelarvest antavate toetuste pikaajaline garanteerimine,
  5. kodanikeühenduste kaasamine riigi ja kohaliku tasandi poliitika väljatöötamisse, elluviimisesse ja tulemuste hindamisse.
    / Vt Vabariigi Presidendi akadeemilise nõukogu riigihalduse ja kohaliku omavalitsuse arengu komisjoni ettepanekud lk 2/
Kindlasti on Teil, kui suurte kogemustega omavalitsusjuhtidel esitatud teemade valikule pakkuda olulist lisa.
Ootan Teie arvamusi ja täiendusi esitatud teemade osas ja ettepanekuid nende võimalikult konkreetsel sisustamisel, et kokkuleppe sisu oleks ühiskonnas arusaadav, kontrollitav ning omaks suunaandvat tähendust riigi halduskorralduse arendamisel tervikuna.

Ootan Teie ettepanekuid 5. juuniks 2003
Arno.Almann@ebs.ee

Lugupidamisega Arno Almann


Vabariigi Presidendi akadeemilise nõukogu
riigihalduse ja kohaliku omavalitsuse arengu komisjon


Ettepanekud ühiskondliku kokkuleppe
õigusriigi põhimõtteid järgiva riigi ja kodanikuühiskonna sidususe valdkonna sisustamiseks



Ühiskondliku kokkuleppe õigusriigi põhimõtteid järgiva riigi ja kodanikuühiskonna sidususe valdkonda on võimalik sisustada järgmiste küsimustega:
  1. Riigivalitsemise tervikliku kontseptsiooni väljatöötamine, mille eesmärgiks on demokratiseerimine ja detsentraliseerimine ning kus tuleks arvestada järgmiste põhimõtetega:
    • funktsioonide otstarbekas jaotamine riigi ja kohalike omavalitsuste vahel subsidiaarsusprintsiibi alusel lähtudes Euroopa kohaliku omavalitsuse harta ja Euroopa regionaalse omavalitsuse harta sätetest ning teistest Euroopa Liidu õigusaktidest eesmärgiga viia nii ressursse kui ka avalikke teenuseid puudutavad otsustused võimalikult lähedale neile, keda need puudutavad (funktsioonide üleandmine kohaliku omavalitsuse üksustele koos selgelt määratletud finantseerimisega);
    • kohalike omavalitsusüksuste haldussuutlikkuse tõstmine (s.h. haldusterritoriaalse reformi läbiviimine) ja toimimise demokraatlike põhimõtete süvendamine (vahetu demokraatia instituutide - kohaliku rahvaalgatuse ja kohaliku rahvahääletuse seadustamine);
    • demokraatliku regionaalse (maakondliku) halduse väljakujundamine (võimalik institutsionaliseerumine).

  2. Kohalike omavalitsusüksuste tulubaasi suurendamine. Selle tagamiseks tuleks:
    • muuta valla- ja linnaeelarve tulubaasi moodustamise aluseid;
    • anda valdadele ja linnadele riigieelarvest antavate toetuste säilimise mitmeaastane garantii.

  3. Kodanikeühenduste kaasamine riigi ja kohaliku omavalitsuse tasandi poliitikate ja õigusaktide väljatöötamisse, elluviimisse ja tulemuste hindamisse. Selleks tuleks:
    • välja töötada nii riigi- kui ka kohaliku omavalitsusüksuste tasandil vastav õiguslik baas;
    • suurendada kodanikuühenduste osatähtsust avalike teenuste osutamisel (funktsioonide üleandmine koos finantseerimise tagamisega).


Kalle Merusk

© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee