In English

Kõned
Ava print vaates

Vabariigi President kohtumisel Berliini linnapea hr Klaus Wowereitiga 16. juunil 2003 Berliinis
16.06.2003


Austatud Linnapea
Ekstsellentsid,
Mu daamid ja härrad,

Ma tänan Teid südamliku vastuvõtu eest siin, Saksamaa Liitvabariigi pealinnas.

Berliin oma rikkaliku ajaloo ja kultuuripärandiga on eestlastele hästi tuntud ja meie vaheline suhtlemine ulatub aastasadade taha. Tuletagem siinkohal meelde, et Eesti pealinn Tallinn, ajalooline hansalinn Reval, on oma linnaõiguse saanud just Saksamaalt, tõsi, Lübeckist.

Loodan, et vanad hansateed ei saa kunagi umbe kasvama, sest selle eest kannavad hoolt meie tihedad ja head suhted - teekond sõprade juurde pole ju kunagi pikk ja seda teed läbides ei mõtle me raskustele, vaid ühiselt jagatud rõõmudele.

Berliin on vaieldamatult sümboliks nii Saksamaale, Euroopale kui kogu maailmale. Kui Saksamaale sümboliseerib ta esmajärjekorras rahva ühtsust, siis väljend Berliini müüri langemine on omandanud globaalse tähenduse - see kujunes lähtepauguks kardinaalsetele muutustele kogu Euroopas, on juurteks viljadele, mida me täna ühiselt nautida võime. Berliini müüri langemine polnud mitte lõpp, vaid algus - suur ühtsuse ja ülesehitustöö algus.

Igale eestlasele on tuntud meie kirjamees Juhan Liiv, kes ütles kord väga tabavalt: "Kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta". See on õige - ajalugu ei tohi unustada. Erinevad ajalooetapid on olnud väga vastandlikud ja iga rahvas on seda kogenud omal kombel - sakslased ühel, eestlased teisel. Siin, Saksamaa uues vanas pealinnas on ajaloo hingus ja muutuva Euroopa potentsiaalid eriti tuntavad. Siin põimuvad minevik ja tulevik.

Berliin on viimasel aastakümnel muutunud tundmatuseni. Berliinist on räägitud kui suurest ehitusplatsist, kus iga päev kerkib midagi uut. Kui selles kontekstis paralleele tuua, võib öelda, et Tallinn on justkui väike Berliin, sest ka meie pealinnas kerkib üks uusehitus teise järel. See on praeguse ajastu märk.

Teie linna külastab igal aastal lugematul hulgal turiste. Te suudate neile pakkuda midagi, mis neid paelub. Olgu selleks juba nimetatud selgesti tunnetatav erinevate ajastute hingus, südamlik külalislahkus või hea teenindus. Kuid ma võtaksin selle kõik kokku sõnapaariga - oskus luua - see soe ja vahetu atmosfäär on väärtus, mida me kindlasti saame Teilt õppida.

Eesti on üks väheseid riike, kelle esindus - meie äärmiselt huvitava ajalooga saatkonnahoone Saksamaal, on erinevate ajastute tormituuli trotsides säilinud. See on tükike Eesti riiki, mis siin Berliinis on läbi aastakümnete olnud. Ja mis seal salata, me oleme selle üle uhked. Ja loodan, et Teie ka!

Eestil on Berliiniga palju kontakte väga erinevates valdkondades - kõiki ei jõua siinkohal üles lugeda, aga me oleme rõõmsad selle üle, et mitmed Eesti lapsed on siit Berliinist saanud tagasi oma südame - oma elu ja tervise ja seda tänu meie arstide koostööle. Oleme siiralt tänulikud, et Berliin pakub Eesti meedikutele võimaluse end täiendada - ikka selle nimel, et paremini aidata hädasolijat. Seda tänu - tänu kingitud elu eest - ei ole võimalik mõõta.

Me oleme rõõmsad selle üle, et meil on Berliiniga küllalt tihe kultuurivahetus, et meie kultuurikollektiivid on saanud siin sooja vastuvõtu osaliseks. Me oleme rõõmsad, et Berliinis tegutseb Saksa-Eesti Selts ja ma usun, et ka see aitab kaasa meie teineteisemõistmisele. Loodan väga, et meil jätkub tulevikus senisest enam ühisprojekte ja ettevõtmisi, et veelgi aktiivsemalt edendada koostööd teaduse, majanduse, kultuuri ja mitmes teises valdkonnas.

Austatud Linnapea!

Suur tänu Teile minu ja mind saatva delegatsiooni lahke vastuvõtu ja võõrustamise eest. Ja peatse kohtumiseni - juba septembri hakul Tallinnas!

Tänan!


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee