In English

Otsused
Ava print vaates

153. "Riigieelarve seaduse muutmise ja sellest tulenevalt teiste seaduste muutmise seaduse" väljakuulutamata jätmine
06.05.2002


Jätan välja kuulutamata Riigikogus 17. aprillil 2002 vastu võetud "Riigieelarve seaduse muutmise ja sellest tulenevalt teiste seaduste muutmise seaduse".

Seaduse § 3, millega muudetakse "Riigieelarve seaduse" § 4 lg 3 ja 4 on vastuolus põhiseaduse §-ga 115. Selle kohaselt võtab Riigikogu seadusena vastu riigi kõigi tulude ja kulude eelarve. "Riigieelarve seaduse" § 4 lg 3 uus redaktsioon jätab riigieelarve tulude liigenduse hulgast välja lõivud ja trahvid. Sellega rikutakse põhiseaduse §-s 115 sätestatud eelarve kõike-haaravuse, ühtsuse ja läbipaistvuse põhimõtet ning piiratakse Riigikogu kui seadusandliku võimu pädevust saada informatsiooni ja selle põhjal otsustada kõigi riigi tulude ja laekumiste jaotamise üle.

"Riigieelarve seaduse muutmise ja sellest tulenevalt teiste seaduste muutmise seaduse" §-s 5 antakse uus redaktsioon "Riigieelarve seaduse" §-le 6 "Riigieelarve kulude täiendav liigendamine". Nimetatud paragrahvi lg 1 kehtestab, et Vabariigi Valitsus liigendab riigieelarves toodud täidesaatva riigivõimu asutuste kulud täiendavalt Vabariigi Valitsuse eelarves majandusliku sisu järgi artiklite kaupa. Koostoimes "Riigieelarve seaduse" muudetud §-ga 4 lg 4 kehtestatakse kord, mille kohaselt Vabariigi Valitsuse enda poolt kinnitatava eelarve, mitte riigieelarve kaudu toimub eelarvekulude täpsem liigendamine ja riigi tulude jaotamine. Sellega on Vabariigi Valitsusele delegeeritud võimalus struktureerida enamus riigieelarve mahust valitsuse eelarve kaudu, mis vähendab Riigikogu poolset kontrolli riigi kulutuste vajalikkuse ja otstarbekuse üle. Taoline regulatsioon on vastuolus põhiseaduse §-dega 4, 65 p 6 ja 115, kuna ainult Riigikogu võib seaduse tasemel õigusaktiga vastu võtta riigi kõigi tulude ja kulude eelarve. Põhiseaduse § 110 kohaselt puudub isegi Vabariigi Presidendil õigus seadlusega aastaeelarvet muuta või ümber korraldada. Selline keeld välistab ka Vabariigi Valitsusele taoliste õiguste delegeerimise.

Seaduse § 19, millega muudetakse "Riigieelarve seaduse" § 22 lg 1, on vastuolus põhiseaduse § 118, mille kohaselt Riigikogu poolt vastuvõetud riigieelarve jõustub eelarveaasta algusest. Kuigi riigieelarve on vastu võetud, lubatakse muudetud sätte kohaselt ministeeriumil või selle valitsemisala riigiasutusel teha kuni Vabariigi Valitsuse eelarve kinnita-miseni alanud eelarveaasta igal kuul kulusid kuni ühe kaheteistkümnendi-kuni eelmise aasta eelarve vastavast kulust.

"Riigieelarve seaduse muutmise ja sellest tulenevalt teiste seaduste muutmise seaduse" §-ga 9 täiendatakse "Riigieelarve seadust" §-ga 9¹ "Riigi eelarvestrateegia". Riigi eelarvestrateegia on riigieelarve koostamise alus, milles esitatakse ka eelarvepoliitilised põhimõtted. Samas ei sätestata muudetud "Riigieelarve seaduse" § 16, et nimetatud Vabariigi Valitsuse poolt heaks kiidetud dokument kuuluks esitamisele Riigikogule koos Riigieelarve eelnõu ning seletuskirjaga.

Pean vajalikuks 17. aprillil 2002 vastu võetud "Riigieelarve seaduse muut-mise ja sellest tulenevalt teiste seaduste muutmise seadust" Riigikogus uuesti arutada ja otsustada ning viia see kooskõlla Eesti Vabariigi põhiseadusega.

Alus: Eesti Vabariigi põhiseaduse § 107.


Arnold Rüütel


Avaldatud Riigi Teatajas 2002 Lisa, 56, 840


© 2006 Vabariigi Presidendi Kantselei l tel: 631 6202 l faks: 631 6250 l sekretarvpk.ee